Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Irāna

Irāna - valsts dienvidrietumu Āzijā. Tā robežojas ar Armēniju, Azerbaidžānu un Turkmenistānu, kas austrumos - ar Afganistānu un rietumos Pakistānu - ar Irāku un Turciju. Ziemeļos ar Kaspijas jūru, dienvidos – Omānas līci  , jūras šaurumu Hormuz un Persijas līci. Valsts platība ir aptuveni 1648000 km2. Lielākā daļa no Irānas ir centrālā plakankalne, augstums aptuveni 1200 metrus virs jūras līmeņa un to gandrīz pilnībā ieskauj kalnu grēdas. Ziemeļos, paralēli  Kaspijas jūras krastam, ir Alborz kalni, kas ir augstākais punkts valstī - De Ma Wangdui kalns (5604 m). Gar rietumu robežas dienvidaustrumiem uz līci stiepjas Zagros kalni. Uz austrumiem no plakankalnes ir zemāki kalni. Samērā līdzena teritorija - šaurā piekrastes joslā gar Kaspijas jūras un Khuzestan līdzenumu rietumos. Valsts centrā atrodas divi plaši tuksneši-smilšu un klinšu tuksnesis Dasht-i-Lut un sālsskābes tuksnesis Dapgy Kavir. Abi praktiski neapdzīvoti tuksneši. Ziemā un pavasarī tuksnesī Dasht-i-Lut plūst nelielas upes, pēdējā laikā ļoti neauglīgs tuksnesis. Lielākā Irānas upe izžūst sausajā laikā.   Svarīgākais nav upes izžūšana, lielākoties tā ir īsa, tās izcelsme ir ziemeļu pakājē vai valsts dienvidos un ietek Kaspijas jūrā. Persijas līcis vai Omānas līcis. Karun upe – galvenā valsts kuģojamā upe. Irānā ir daudz lieli ezeri, kas pārsvarā izžūst sausajā sezonā. Pats lielākais ezers viss atrodas Irānas teritorijā un tas ir Urmijas (Rezaye) ezers ,atrodas valsts ziemeļos.

Irāna atrodas dienvidrietumu Āzijā.  Austrumos robežojas ar Afganistānu un Pakistānu, ziemeļos-Turkmenistānu, Azerbaidžānu un Armēniju, rietumos ar Turciju un Irāku Ziemeļos Irāna robežojas ar Kaspijas jūru, dienvidos Persijas un Omānas līci.                 Līdz 1935, oficiālais nosaukums - Persija. Lielāko daļu teritoriju aizņem Irānas plakankalne, vidējais augstums ir 1219m. Ziemeļos - Alborz kalnu diapazons (Mount Damavand, 5604 m), dienvidrietumos - Zagrosa kalnu grēda (Mount Zerdkuh, 4548 m). Dominē tuksnesis un daļēji tuksnesi. Nokrišņu daudzums lielākajā daļā Irānas - līdz 500 mm gadā. Nekas neparasts –postoša zemestrīce. Subtropu ziemeļos un tropu dienvidos, lielākā daļa kontinentālajos kalnos.  Persijas līča un Omānas līča piekraste atrodas karstā un mitrā tropu zonas klimatā, temperatūra svārstās +16-18C grādiem ziemā un  +24-30 C vasarā, ar samērā lielu nokrišņu daudzums (līdz 1000 mm pakalnos  uz kalnu nogāzes, līdz 600 mm zemienēs).Valsts centrālajā daļā dominē sausais subtropu klimats, vienveidīgi laika apstākļi ļoti izkropļo kalnaino reljefu.                                          Temperatūra šeit svārstās no 3-8 C ,ziemas periodā līdz 30-32 C , regulāri temperatūra sasniedz 40 C un nokrišņi nepārsniedz 250 mm  gadā.    Zagros un Elburz  Kalnu reģionos ir daudz vēsāks (vasarā + 16-26 C ziemā  no -4 līdz +12 C) un mitrāks (nokrišņi līdz 2000 mm gadā).Labākais laiks, lai apmeklētu Irānu - no aprīļa vidus līdz jūnija sākumam un no septembra beigām līdz novembra sākumam .71 208,000 cilvēku.

Irānā ir vairāk nekā 60 tautības un etniskajās grupas un ciltis, no kurām visvairāk persieši (51%), azerbaidžāņi (24%), gilaki un citi pārstāvji no turku ciltīm (8%), kurdi (7%), arābi (3%) , lursi (2%), Turkmēņi (2%), beludži, armēņi, u.c.  Turklāt patstāvīgie iedzīvotāji šajā valstī  ir simtiem tūkstošu bēgļu no Afganistānas un Irākas.

 
 

 

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home
utf8mb4