Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Dānija

Grupu avio ceļojumi

DĀNIJA
Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Ziemeļeiropā, aizņem Jitlandes pussalu un 406 dažāda lieluma salu starp Ziemeļjūru rietumos un Baltijas jūru austrumos. Dienvidos robežojas ar Vāciju(68 km). Jitlandes pussalu un Skandināvijas pussalu atdal Skageraka , Kategata un Ēresuna (šaurākā vieta tikai 4 km plata) šaurumi. Starp salām: Lielais un Mazais Belts. Šaurumi ir ļoti svarīgi kuģu ceļi. Dānija ir vistālāk uz dienvidiem esošā Skandināvijas valsts. Dānijai pieder pasaules lielākā sala-Grenlande, kā arī Atlantijas okeānā esošās Farēru salas.


Platība - 43 094 km2
Iedzīvotāji - 5 35281
Galvaspilsēta - Kopenhāgena  
Adm. iedal. - 14 rajoni (amtomi), 2 komūnas 
Oficiālā valoda - dāņu    
Naudas vienība - dāņu kronas  (DKK)
ANO loc. no 1945.g.  
ES loc. no 1973.g
NATO loc. no 1949.g.
Ziemeļvalstu padomes loc. no 1952.g.

Dabas resursi: Nafta, dabasgāze- Ziemeļjūrā, zivis,  kaļķakmens, krīts, akmeņi, grants, smilts,

Klimats: maigāks un mitrāks, siltāks kā citās Skandināvijas valstīs. Ziemas vējainās, bez sala; vasaras-vēsas un lietainas, jo jūtama siltās Ziemeļatlantijas straumes ietekme. Gada vidēji ir 160 lietainas dienas- tātad gandrīz puse. Janvāra vidējā temperatūra ir +50C, jūlija: +200C. Tā kā laikapstākļi ir nepastāvīgi, ieteicams paņemt siltākas drēbes, vējjaku, lietussargu vai lietusmēteli.


Valsts iekārta
Valsts galva karaliene Margareta II. Reālā vara pieder valdībai, kuru vada premjerministrs. Likumdevēja varu realizē karaliene un parlaments - Folketings (179 deputāti). 11.gs. vikingu ciltis valdīja plašā teritorijā (Dānija, Norvēģija, Anglija). 11.gs. dāņu karalis Svens II pieņēma kristietību. 14.-15.gs. Dānija bijā stiprā Vācijas, galvenokārt Hanzas pilsētu, ietekmē. 1397.gadā starp Dāniju, Zviedriju un Norvēģiju tika noslēgta Kalmāras ūnija, kura pastāvēja līdz 1523.gadam. 17.gs. notiek cīņa starp Dāniju un Zviedriju  par noteikšanu Baltijas jūrā, kurā Dānija zaudēja. 1849.gada jaunā konstitūcija ierobežoja karaļa varu. 1915.gadā sievietes ieguva tiesības vēlēt parlamentu.

Iedzīvotāji
Lielākā daļa iedzīvotāju dāņi, kā arī vācieši, frīzi, fāreri, eskimosi, turki, irāņi, somāļi.

Reliģija
luterāņi 95%, katoļi 3%, musulmaņi 2%.

Lielākās pilsētas
Kopenhāgena (1.4 milj. iedzīv.), Orhūsa, Odense, Olborga, Esbjerga, Randersa, Kolinga, Horsensa, Vajle, Helsingēra, Roskilde.

 

Gribi spēlēties? –Dodies uz Legolandi! Lego firma dibināta 1932.gadā, un sākumā tā ražoja tikai koka klucīšus.1968.gadā Bilunnā tika atklāta Legolande. Tajā viss veidots no lego klucīšiem, un tas kļuvis par vienu no apmeklētākajiem atrakciju parkiem pasaulē. Klucīšu veidotas parkā slejas dažādas populāras celtnes un atveidotas slavenas pasaules vietas. Ne jau velti Dānija nesen tikusi atzīta par otro pasaulē vislabāko vietu, kur augt bērniem. Bilunnā  legomāniem ik pēc 4 gadiem tiek rīkoti pasaules čempionāti trijās vecuma grupās.
Starp citu, vārds „ Lego” veidots no diviem dāņu vārdiem, kas nozīmē :”spēlējies labi”!

Jitlandes pussalas ziemeļu rags Grēnens ir iemīļota dāņu atpūtas vieta. Olborgas pilsēta lepojas ar  Ziemeļjitlandes Mākslas muzeja ēku, ko projektējuši somu arhitekti A.un E. Ālto un dāņu arhitekts J.z.Bariels. Viena no lielākajām kuģu būvētavām Dānijā atrodas Frederikshavnā.
Jēlinga ir viena no vēsturiski nozīmīgākajām vietām, jo te apglabāti senie vikingu karaļi un saglabājušies rūnakmeņi. Īpaši nozīmīgi ir divi piemiņas rūnakmeņi, kas veltīti dāņu pirmajam karalim Gormam Vecākajam un viņa sievai Tīrai.

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home
utf8mb4