Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Slovēnija

Beautiful island with trees and buildings on the lake Slovēnija ir viena no mazākajām Eiropas valstīm. 
 Slovēnija ir apveltīta ar unikālu dabu – tās dziļumos atklājas veselas stalaktītu un stalagmītu alu sistēmas, karstavoti un minerālūdens avoti. Te var atpūsties, izbaudot minerālūdens un termālā ūdens veselības procedūras, kuras ir ļoti augsti novērtētas. Slovēnijā attīstās moderni parki, kas piedāvā – dabiskos ūdens avotus, kalnu fermu apmetnes un lauku tūrismu.Lauku saimniecībās var iepazīt senos amatus un uzzināt vairāk par labākajām biškopības tradīcijām, kas Slovēnijā tiek turētas īpašā godā. 

Slovēnijas galvaspilsētas Ļubļanas nosaukums tik tiešām jātulko kā „mīlētā”. Pilsētu patiešām ir par ko mīlēt! Tā atrodas brīnumskaistā kalnu ielejā, Ļubļaņicas upes krastos. Liela daļa pilsētas senā skaistuma ir gājis bojā 19.gs. otrā daļā piedzīvotā zemestrīcē, kuru pārdzīvoja tikai neliela daļa būvju. Ir saglabājies pilsētas cietoksnis, kas celts uz pilsētas centrā esošas salas kā sargpostenis tirdzniecības ceļam, kas šķērso Ļubļaņicas upīti. Pilsētas vēsturiskais centrs var lepoties ar Pūķu tiltu, Sv. Nikolaja katedrāli, Nacionālo galeriju, Slovēnijas Nacionālais muzeju, Tirgus paviljonu, Trīszaru tiltu. Pāri pilsētai paceļas XII gadsimta pils. 
Centrā tūristi var apbrīnot 1672. gadā celto Floriāna baznīcu un XVI gadsimta rātsnamu. Ļubļanā ir arī universitāte, ko XVII gadsimtā dibinājuši jezuīti.


Otra lielākā pilsēta valstī ir Maribora. Pirmo reizi Maribora rakstos minēta 1164. gadā – kā Marburhas pils. Arī Mariboras senākā daļa ir pils, kas celta XV gadsimtā un atrodas kalna galā. Pilsētas galvenā iela ir Vēja iela jeb Vetrinskaja. Pagājušajos gadsimtos to bija iecienījuši daudzi aristokrāti, tāpēc tagad tūristi te var aplūkot greznus namus, kas rindojas cits aiz cita. Maribora ir arī lielākais valsts rūpniecības centrs.
 

Atklājiet Alpu kalnu noslēpumaino dārgakmeni
Slovēnija ir fantastiska dabas pērle, kuras tradīcijās un kultūrā apvienoti gan Eiropas dienvidi, gan ziemeļi. Ceļojot pa nelielo Slovēniju, jūs varēsiet iepazīt Dienvideiropai raksturīgas pilsētas, Alpu kalnu skaistumu, Centrāleiropas tradīcijas un Balkānu temperamentu. Slovēnijas īpašie lepnumi Bledas ezers, kas baudāms visos gadalaikos, un Triglava nacionālais parks, kura panorāmas nemanāmi apbur. Balkānu šarmantajam dārgakmenim, kas atrodas Viduseiropas dienvidos, ir neliela piekraste gar Triestes līci, gan Adrijas jūrā, savukārt uz sauszemes Slovēnija robežojas ar Itāliju, Austriju, Ungāriju un Horvātiju. Vairāk nekā pusi Slovēnijas teritorijas klāj meži – tā ir mežiem bagātākā Eiropas valsts uzreiz pēc Somijas un Zviedrijas. Mežs ir galvenais valsts ienākumu avots, Slovēnijā ir sastopamas arī lielas saimniecības un vīnogu audzētavas.
 
Itāļu arhitektūra un austriešu kārtība
Slovēnijā jūs pārsteigs šeit gaisā jūtamās austriešu kārtības un gandrīz uz katra stūra sastopamās itāļu arhitektūras harmonija. Lai arī Slovēnija saglabāja savu neatkarību tikai uz īsu brīdi, tomēr slovēņi, neraugoties uz lielo kaimiņu ietekmi, ir spējuši saglabāt savu kultūru un valodu. Atpūšoties Slovēnijā, jūs noteikti pamanīsiet, ka vietējie ļoti mīl un lepojas ar savu valsti, jūs patīkami pārsteigs tas, ka slovēņi ļoti labi runā angļu un vācu valodā, savukārt daudzi piekrastes iedzīvotāji labi pārvalda arī itāļu valodu.
 
Valsts, kas radīta aktīvai atpūtai
Slovēniju der apciemot arī aktīvās atpūtas cienītājiem. Slovēnijā īpaši populārs ir kalnu riteņbraukšanas sports, un tāpēc valsti caurvij velosipēdu celiņu tīkls, kas tiek uzturēts labā kārtībā. Skati no kalnu virsotnēm apburs ikvienu. Skatienu, nemainīgi, visvairāk piesaista Triglavs – augstākā Slovēnijas kalnu virsotne, kurā, saskaņā ar senu tradīciju, ir jāuzkāpj katram slovēnim. Laivošana pa smaragdzaļajām kalnu upēm un ezeriem paaugstinās adrenalīna līmeni, savukārt savvaļas dabas skati iedvesmos uz ilgu laiku.
 
Slovēnijas klimats
Lai arī Slovēnija ir patiesi neliela, klimats dažādās valsts daļās būtiski atšķiras. Valsts dienvidrietumos valda Vidusjūras klimats, kam raksturīgas siltas vasaras un sausas ziemas. Tālāk no jūras valda kontinentālais klimats – lietus līst salīdzinoši nedaudz, savukārt kalni tiek dāsni apklāti ar sniega segu. Janvārī vidējā gaisa temperatūra ir 2 grādi zem nulles, jūlijā – 21 grāds virs nulles.
 
Gabaliņš Adrijas jūras piekrastes
Slovēnijas 42 km lielais Adrijas jūras piekrastes posms ir slavens ar savu dabisko skaistumu. Šeit atrodas arī lieliski kūrorti, kuros katru gadu atpūšas liels daudzums atpūtnieku no dažādām pasaules valstīm. Adrijas jūras piekrastes pilsētās ir jūtama Itālijas ietekme. Kādreiz šo reģionu pārvaldīja venēcieši, un šo ietekmi joprojām var just gan pilsētu arhitektūrā, gan iedzīvotāju valodā, gan reģiona kulinārajās tradīcijās.
 
Portorožas kūrorts ir viens no galvenajiem valsts kūrortiem, kurš atrodas tikai 130 km no galvaspilsētas Ļubļanas. Portoroža ir izslavēta ar dziedniecību, piedāvājot jūras dūņu, minerālūdens vannas, masāžas un vingrošanas iespējas. Kūrortā var ne tikai stiprināt veselību, bet arī lieliski atpūsties un ieraudzīt pašas skaistākās Adrijas piekrastes vietas. Lielākajai daļai pludmaļu katru gadu tiek piešķirts zilais karogs. Portorožā darbojas vairāki kazino, tā ir ieguvusi azartspēļu centra slavu. Portoroža atrodas starp diviem dabas parkiem – atpūtniekiem, kuri vēlas iepazīt Sečovljes sāls ieguves dabas parku, bez maksas tiek piedāvāti velosipēdi, ar kuriem var aizbraukt līdz sāls muzejam. Portoroža, kā arī tai kaimiņos esošās Lucija un Sečovlje, ir izslavētas ar simtiem gadu vecām sāls ieguves tradīcijām, savukārt ar roku darbu iegūtā sāls tiek izmantota veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā.
 
Vēl viens ievērības cienīgs Slovēnijas kūrorts ir Izola. Tas ir neliels, bet populārs Adrijas jūras piekrastes kūrorts, kura nosaukums – „sala“, liecina par to, ka šo zvejnieku pilsētiņu tās pirmsākumos cēla tieši uz salas. Mierīgo un autentisko Vidusjūras reģiona pilsētiņu ieskauj vīnogulāji un olīvu lauki. Plaša piestātne, šauras līkloču ieliņas, pastkartes cienīga piekrastes promenāde un pludmales apbur mierīgas atpūtas cienītājus. Izbaudiet slovēņu un itāļu virtuvi mājīgos restorānos, vakariņojiet kafejnīcās un bāros, izklaidējieties, izmēģiniet ūdens sportu, apskatiet tās tuvumā esošās vietas – Izola atrodas tikai apmēram 7 km attālumā no lielākas ostas pilsētas – Koperas, un tikai apmēram 30 km attālumā no Itālijas pilsētas Triestes.
 
Slovēnijas kulinārās tradīcijas
Slovēnija ir diezgan maza valsts, tomēr tās virtuve ir ļoti dažāda. Tā ir veidojusies gadu simtos Alpu un Vidusjūras krustcelēs. Pēc Otrā pasaules kara Slovēnijā popularitāti iemantoja Balkānu reģionam raksturīgi ēdieni, piemēram, čevapčiči un bureks. Ņemot vērā to, ka Slovēnija daudzus gadsimtus ir bijusi Centrāleiropas daļa, to ļoti spēcīgi ir ietekmējusi tipiskā Donavas krastos esošo valstu virtuve – austriešu štrūdele un Vīnes šnicele, ungāru gulašs. Itāļu virtuvei joprojām ir liela ietekme, tādēļ Slovēnijā jums būs iespēja izbaudīt arī picu, spageti un ravioli, kas pēc garšas nebūt neatpaliks no autentiska itāļu ēdiena. Nevar teikt, ka Slovēnija ir pilnībā kopējusi citu valstu kulināriju – tā drīzāk ir pieskaņojusi to sev un savu iedzīvotāju dzīvesveidam, radot jaunus ēdienus. Slovēņu virtuves karalis ir vītināts / kūpināts šķiņķis, slovēņu valodā saukts par kraški pršut, kas ir iecienīts jau kopš Romas impērijas laikiem. Neviens slovēnis nespēj iedomāties savu dzīvi arī bez gibanica un potica – tie ir deserti, kuriem vidū saimnieces liek riekstus, magones, zaļumus, vīģes, biezpienu, medu.
 
Slovēnijā apmeklējamās vietas
Triglava nacionālais parks ir vienīgais Slovēnijas nacionālais parks, kurš plešas Alpu kalnos. Parka valdnieks ir Triglavs, kas ir augstākais Slovēnijas kalns (2864 m). Kalnā var nokļūt ar pacēlāju un tad no augstuma vērot fantastiskos skatus uz ielejām, kalniem un Bohinjas ezeru, pastaigāties pa kalnu takām, izpeldēties Bohinjas ezerā.
Slovēnija
 
Neaprakstāmi skaistais Bledas ezers, kuram vidū atrodas vienīgā dabiski veidojusies Slovēnijas sala. Virs ezera klints galā paceļas senatnīgā Bledas pils, un tas viss – pasakainu kalnu ielokā.
Slovēnija
 
Vintgara aiza, kas atrodas netālu no Bledas ezera, pārsteidz ar iespaidīgām klintīm, ūdenskritumiem, kaskādēm un tiltiem. Aiza ir 1,6 kilometrus gara, tādēļ to var viegli izstaigāt arī kājām. Pašā aizas galā šalc liels ūdenskritums.
Slovēnija ir slavena ar noslēpumainajām Postojnas stalaktītu – stalagmītu alām, kuras ir vienas no pasaulē garākajām alām. Alā ir ierīkota īpaša vilcieniņu trase, pa kuru braucot, var iepazīties ar šo pazemes valstību. Šajās alās mitinās Slovēnijas simbols - človeška ribica jeb Eiropas protejs, jeb ķirzaciņa ar pieciem pirkstiem un īsts salamandras radinieks, kuru slovēņi ļoti sargā.
Slovēnija
 
Škocjanas alas, kuras ir iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, ir slavenas ar lielāko pazemes kanjonu pasaulē, kurš sava milzīgā plašuma dēļ šķiet pat nereāls. Kopumā alām cauri vijas sešus kilometrus garš ceļš, bet tūristiem ļauts apskatīt tikai pusi no tā.
Slovēnija
 
Predjamas pils ir viens no brīnumainākajiem arhitektūras un dabas mākslas darbiem. Pils „karājas“ uz klints malas un priecē gan vietējos, gan ceļotājus jau vairāk nekā 700 gadus. Tā ir interesantākā pils visā Slovēnijā. Tā atrodas tikai 10 km attālumā no Postojnas alām, tādēļ varat viena brauciena laikā apmeklēt abus šos apbrīnas vērtos objektus.
Pirana – sena Vidusjūras pilsēta Slovēnijas piekrastē. Tā ir pārpilna ar šaurām ieliņām, kurās joprojām jūtama viduslaiku elpa. Virs Piranas jumtiem paceļas skaistā Svētā Jura baznīca. Mazliet tālāk atrodas Piranas cietokšņa siena, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu un Adrijas jūru.
Slovēnija
 
Slovēnijā ir senas biškopības tradīcijas, kuras tiek turētas īpašā godā – apciemojiet lauku saimniecības un iepazīstiet senos amatus.
Slovēnijā ir labi attīstīts veselības tūrisms, popularitāti iemantojušas minerālūdens un termālā ūdens procedūras.
Piekrastes reģionu arhitektūrā un kultūrā ir novērojama spēcīga itāļu ietekme; slovēņu un itāļu valoda ir atzītas par oficiālajām valsts valodām.
Slovēnijā ir senākās vīna darīšanas tradīcijas pasaulē; katrā Slovēnijas reģionā ir sava specifiska virtuve.
Postojnas stalaktītu – stalagmītu alu sistēma ar 5 km garo maršrutu ir pasaulē garākā apmeklētājiem pielāgotā alu sistēma.
 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home