Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Uzbekistāna

Uzbekistāna, oficiāli Uzbekistānas Republika (uzbeku: O‘zbekiston Respublikasi, Ўзбекистон Республикаси), ir valsts Vidusāzijā. Tā robežojas ar Kazahstānu rietumos un ziemeļos, Kirgizstānu un Tadžikistānu austrumos, Afganistānu un Turkmenistānu dienvidos.
Uzbekistāna ir ne tikai bagāta, bet arī dāsna valsts. Tā apbur un vilina. Te galdi lūst zem jēra šašlika un sātīgā plova svara, melones un austrumu saldumi kūst uz mēles kā medus. Uzbekiem raksturīgs vēriens un pievēršanās sīkākajām detaļām it visā - flīžu mozaīku rakstos senajās mošejās, spicajos čību purngalos, smalkajos halātu un tibeteiku cepuru izšuvumos. Senais zīda ceļš izlokās starp vara krāsas tuksnešiem un pilsētu nosaukumi paši glāsta kā zīds, tik ieklausies - Sa-mar-kan-da… tā vien šķiet, ka ceļinieku karavāna čukstus aicina Tevi piebiedroties.
Krāšņais islama arhitektūras mantojums, kolorītie vecpilsētas kvartāli un aizsargmūri senajā samanīdu dinastijas galvaspilsētā Buhārā. Lielā Zīda ceļa sirds pilsēta, kādreiz Austrumu kultūras un intelektuālais centrs un Timura impērijas citadele – Samarkanda. Dabas resursiem bagāta valsts - kokvilnas lauki, Tjanšana kalni, tuksneši un oāzes, kā arī izžūstošā Arāla jūra. 
Izīrēt Uzbekistānā mašīnu ir tikpat kā neiespējami. Vienīgais, kas jums tiks piedāvāts, ir mašīna ar šoferi. Atkarībā no vienošanās - vidēji 65 dolāri dienā Taškentā un 90 dolāri dienā - ārpus tās robežām.

Taškentas tirgū viens kilograms jēra gaļas maksā vidēji 8000 - 9000 sumu, savukārt kilograms vislabākās kvalitātes rīsu - vidēji 4000 - 5000 sumu.

Par atrašanos pie automašīnas stūres alkohola reibumā, sods Uzbekistānā ir 100 dolāru. Pieļaujama nav neviena promile, kā arī nav atļauts sēsties pie stūres agrāk kā 72 stundas pēc alkohola lietošanas.

Taškenta visbiežāk ir sākuma un beigu punkts ceļojumam pa Uzbekistānu, kura iecienītākie pieturas punkti ir vēsturiskās Zīda ceļa pilsētas - Samarkanda, Buhāra un Hiva. Samarkanda atrodas 293 kilometru attālumā no Taškentas un ir visvieglāk aizsniedzamā - četru stundu mašīnas brauciena attālumā. Buhāra atrodas 268 kilometrus no Samarkandas jeb 557 no Taškentas. Hiva atrodas vistālāk - 503 kilometrus no Buhāras un 1119 - no Taškentas. Ja vēlaties apskatīt visas trīs leģendārās Zīda ceļa pilsētas, visērtākais veids ir lidot uz Hivu (ar Uzbekistānas aviolīnijām), tad ar mašīnu uz Buhāru (apmēram 6 stundu brauciens), tālāk uz Samarkandu un atpakaļ uz Taškentu.

Kaut Uzbekistānā ir savas vīna darītavas un gandrīz jebkurā restorānā rodams arī vietējais vīns, paši uzbeki labāk izvēlas vodku vai alu. Labākais Uzbekistānas alus ir Sarbast (otrs - Asia, ir zaudējis popularitāti). Tā ražotne pieder Baltic Beverage Group.

 Arka (Ark) ir mūra apvīta Buhāras pilsēta pilsētā. Tās vēsture iesniedzas 5 gadu tūkstotī un atsevišķas pilsētas statusā tā pastāvēja līdz pat 1920. gadam, kad Arku nobumboja Sarkanā armija. Staigājot pa kādreizējās pilsētas teritoriju, kur atrodas vien pāris muzeju, visticamāk jūs klusinātā balsī uzrunās kāds izdarīgs puisis (tādu te ir daudz, jo ievest, piemēram, mineretā, kur it kā nedrīkst kāpt utt., ir visai iecienīts vietējo rūpals) un par atsevišķu samaksu piedāvās atslēgt dzelzs vārtus, kas nodala tūristiem atvērto Ark daļu no tās, kur joprojām notiek restaurācija. Aiz tām ir pilnīgi cita pasaule - vienas vienīgas drupas un krāsmatas, kaut kur pa vidu mētājas veca, laika izbalināta Taškentskaja Pravda...

Taču tieši no šīs vietas paveras visunikālākā pilsētas panorāma un vislabāk, ja izdosies sarunāt, ka varat te nokļūt ap saulrieta laiku, kad rietošās saules stari met atspulgus pilsētas mošeju kupolos... Un arī pati pilsētas dzīve te paveras kā no otras puses - netālu esošā tirgus „ķēķis", šauras, mazliet piedrazotas ieliņas un suņi, kas pārrej viens otru, sargājot katrs sava saimnieka namdurvis...

- NOTEIKTI AIZBRAUCIET līdz BUHĀRAS PĒDĒJĀ EMĪRA VASARAS PILIJ. Kādu laiku skolojies Sanktpēterburgā, viņš savu rezidenci projektēt bija uzaicinājis Krievijas arhitektus. Uz apkārtējās islāma arhitektūras fona tās veidols šķiet pārsteidzoši eiropeisks. Iegriešanās vērta ir telpa, kur redzamas emīram savulaik Ķīnas un citu Āzijas valstu vadītāju atvestās dāvanas - milzīgas, apgleznotas vāzes, šķīvji un servīzes. Vienā no telpām atrodas arī savdabīgs 20. gadsimta sākuma „gaisa dzesētājs" jeb ledusskapis - Krievijas dāvana. Tā augšpusē tika ievietots ledus un pateicoties „ledusskapja" īpašajai konstrukcijai karstās vasaras dienās tas esot darbojies kā kondicionieris. Jautājums vienīgi - kā tuksneša svelmē tikts pie paša ledus?

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home